Osuszanie posadzek w nowo powstałych budynkach - Stan deweloperski

Zarówno dla deweloperów, jak i mniejszych firm zajmujących się budowaniem domów i mieszkań jednym z największych wyzwań jest terminowość w wykonywaniu zlecenia – problemy mogą dotyczyć zarówno zapewnienia na czas dostaw materiałów budowlanych, jak i czasu potrzebnego na schnięcie – posadzek, murów i tynków. Nieodpowiednio obliczony okres potrzebny na schnięcie materiałów może znacząco wpłynąć na termin oddania całej konstrukcji i narazić wykonawców na wymierne straty finansowe. Jak przyspieszyć schnięcie wylewki? Czy to w ogóle możliwe?

Osuszanie wylewki – dlaczego tak ważne?

Pośród mnóstwa zalet wynikających z wykorzystywania betonu do celów konstrukcyjnych (wysoka trwałość, relatywnie niskie koszta, możliwość dopasowania do każdego kształtu i grubości) należy wymienić jedną największą wadę – czas schnięcia. Wynika on z procesów technologicznych towarzyszących wykonywaniu betonowych wylewek – zużywane są ogromne ilości wody, która musi następnie odparować. Czas schnięcia wylewek czy tynków zazwyczaj mierzony jest w miesiącach, a co gorsza praktycznie nie można tego uprzednio wyliczyć. Na czas wysychania ogromny wpływ mają bowiem czynniki zewnętrzne, takie jak zachmurzenie, opady czy temperatura za oknem. W rezultacie niekiedy zdarza się, że czas potrzebny na związanie posadzki, zanim osiągnie ona akceptowalne poziomy i będzie można przejść do kolejnych prac, może sięgać nawet do 24 tygodni. Oczywiście zależy to również od pozostałych parametrów, takich jak skład i rodzaj mieszanki czy grubość wylewki. Jednak to wynik całkowicie nieakceptowalny dla większości wykonawców, dla których niemożność kontynuowania prac przez tak długi czas oznaczałaby potężne opóźnienia.

osuszanie mieszkania deweloperskiego

Z drugiej strony nadmierny pośpiech i przejście do kolejnego etapu prac, zanim wylewki osiągną wymagany poziom wilgotności, grozi poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich może być na przykład pojawiająca się pleśń w mieszkaniu deweloperskim, która nie tylko jest bardzo trudna do usunięcia, ale również zniechęca klientów czy odbiorców do zdecydowania się na takie mieszkanie. Może ponadto stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie lub do nieodebrania przez inwestora. Położenie okładzin podłogowych na niedostatecznie osuszoną wylewkę również może przynieść opłakane skutki – w przypadku płytek ceramicznych może to być ich odklejanie się od podłogi i pleśń pojawiająca się w okolicach listw przypodłogowych, która szybko przenosi się na inne znajdujące się we wnętrzu przedmioty (meble, ubrania, dywany, itp.). Nałożenie drewnianego czy laminowanego parkietu może przynieść jeszcze gorsze skutki – oprócz odspojenia może on wchłonąć część wilgoci, co powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Mokre tynki od dewelopera mogą ponadto przysporzyć przyszłych problemów z powłoką lakierniczą na ścianach.

Osuszanie mieszkania po odbiorze

 

Osuszanie mieszkania deweloperskiego – jak to przyspieszyć?

Wilgoć w mieszkaniu od dewelopera może być poważnym problemem dla przyszłych mieszkańców, jak i samego dewelopera, który nie będzie w stanie przejść do kolejnych etapów prac. Jak więc można szybko i skutecznie z nią walczyć i przyspieszyć wysychanie wylewek?

Sporo można zrobić już na etapie przygotowywania samej wylewki – np. dodając do mieszanki komponenty mające za zadanie przyspieszyć jego wiązanie, można realnie skrócić czas schnięcia nawet o kilkanaście procent. Jednak niezależnie od ich obecności najwięcej można zrobić już po nałożeniu wylewki. Ogrzewanie i osuszanie pomieszczenia, a także zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku z nową posadzką czy świeżo wykonanymi tynkami to klucz do przyspieszenia tego kluczowego procesu.

Jak przyspieszyć schnięcie wylewki

W praktyce pomocne okazuje się sięgnięcie po specjalistyczne urządzenia pozwalające przeprowadzić ten proces w kontrolowany sposób. Np. cyrkulacja powietrza, która jest oczywiście niezbędnym elementem podczas osuszania posadzek czy tynków, nie powinna polegać na niekontrolowanym przepływie powietrza z zewnątrz – ma ono bowiem zbyt wysoką wilgotność, zwłaszcza w okresach gorszej pogody, co bardzo negatywnie wpływa na czas schnięcia. Z tego względu na czas suszenia wylewek czy posadzek okna, drzwi i kratki wentylacyjne powinny być dokładnie zasłonięte. Temperatura wewnątrz pomieszczenia przez cały okres schnięcia nie powinna spadać poniżej 15 stopni – powyżej tej granicy zachodzą skuteczne i przyspieszone procesy wiązania, co zdecydowanie skraca przebieg całego procesu.

Dzięki wykorzystaniu dopasowanych rozwiązań, stworzonych z myślą o osuszaniu betonu (wylewek, tynków, spoin) możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych rezultatów i skrócenie czasu niezbędnego na jego schnięcie. Do najczęściej wykorzystywanych i przynoszących najlepsze rezultaty należą nagrzewnice, cyrkulatory i osuszacze powietrza. Umiejętne korzystanie z ich pomocy pozwala na osiągnięcie pożądanego poziomu wilgotności już w 10 do 20 dni, po których możliwe jest kontynuowanie prac i układanie okładzin (paneli, płytek czy parkietów). Większość producentów okładzin zaleca, by wilgotność posadzek nie przekraczała 2.0 CM – choć te wymagania będą się różnić w zależności od wybranego materiału wykończeniowego (stosowną informację należy szukać na karcie produktu dostarczonej przez producenta). Z tego względu niezbędne dla osiągnięcia wymaganych wartości mogą okazać się urządzenia pomiarowe (wilgotnościomierze), pozwalające na dokładną ocenę wilgotności we wnętrzu betonowej warstwy.

Wilgoć w mieszkaniu od dewelopera? Z nami się jej pozbędziesz!

Niezależnie, czy jesteś deweloperem, czy klientem i właśnie odebrałeś zawilgocone mieszkanie od dewelopera w stanie surowym i chciałbyś szybko przejść do kolejnych etapów prac – do poprawnego osuszenia musisz podejść profesjonalnie i dokładnie. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że budynek będzie wolny od pleśni, grzybów, a położona okładzina na podłodze rzeczywiście będzie nadawała się do długiej eksploatacji.osuszanie mieszkań dla deweloperów

Zakup sprzętu do osuszania może być kosztowny, a umiejętne jego wykorzystanie również nierzadko jest wyzwaniem. Jeśli nie chcesz się tego podejmować i wchodzić w dodatkowe inwestycje – skontaktuj się z nami. Możemy Ci pomóc zarówno w sprawnym osuszeniu wylewek i tynków, począwszy od wykonania pomiarów wysokiej klasy miernikiem wilgotności (Tramex Cmex2) i dobrania odpowiednich rozwiązań, gwarantujących najszybsze osuszenie wnętrza, jak i wypożyczając profesjonalne osuszacze powietrza o wysokiej wydajności, nagrzewnice i cyrkulatory, dzięki którym samodzielnie wykonasz niezbędne prace.

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym osuszaniem pomieszczeń zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą www.tech-team24.pl

Pozdrawiamy

Załoga Tech Team