TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Badania termowizyjne.

Mają na celu sprawdzenie szczelność i jakości izolacji termicznej budynków. Ich prawidłowe wykonanie pozwala mieć kompletną wiedzę o tym, w jakim stanie jest izolacja cieplna obiektu, czy też konkretnych jego części, ścian. Badania robimy przy użyciu kamery termowizyjnej, która wykonuje zdjęcia, nazywane specjalistycznie termogramami.

TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Badania termowizyjne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż mogą zostać wykorzystane w różnych celach. Dlaczego więc przeprowadzana jest termowizja budynków, jego poszczególnych elementów? Kiedy najlepiej przeprowadzać badania termowizyjne?

Po co przeprowadzane są badania termowizyjne?

Badania termowizyjne mogą być wykonywane z różnych przyczyn. Pozwalają uzyskać wiele interesujących informacji dotyczących izolacji termicznych budynków, ich szczelności. Kiedy warto zlecić badania termowizyjne?

Izolacja cieplna ścian jest niewystarczająca.
Kiedy pojawiają się takie podejrzenia, planuje się np. przeprowadzić ocieplenie budynku, najlepiej wszystko sprawdzić poprzez badania termowizyjne. Dzięki nim określimy miejsca, którymi ucieka ciepło. Dodatkowo wyniki badań wskaą  jakie rozwiązania technologiczne muszą być użyte, aby poradzić sobie z problemem.

Występowanie mostków termicznych.

Mostki termiczne to nic innego  jak elementy przegrody budowlanej, mające wyższy współczynnik przewodzenia ciepła od sąsiadujących elementów. Kiedy pojawiają się różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, przegroda wychładza się i zachodzi m.in. proces utraty ciepła. Badania termowizyjne pokażą, czy w danym budynku występują mostki termiczne.

Bezpieczny zakup nieruchomości.


Przymierzając się do kupna domu, za pomocą badań termowizyjnych określimy stan budynku. Znajdziemy usterki, błędy w termoizolacji ścian, montażu, nieszczelności okien, drzwi, bram garażowych. Profesjonalnie przeprowadzona termowizja wskaże również niepoprawne połączenia ścian z fundamentami. Jeżeli w budynku występuje wiele usterek wskazanych powyżej, pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztów związanych z remontami, naprawami.

 Badania termowizyjne

Przebieg instalacji i ich szczelność.

Badanie termowizyjne będzie pomocne w sytuacji określenia dokładnego przebiegu instalacji CO i CWU. Naturalnie mowa o działaniach bezinwazyjnych. Dodatkowo bez problemu zostaną wykryte nieszczelności występujące w instalacjach centralnego ogrzewania.

181

Prawidłowa izolacja fundamentów.


Źle wykonana izolacja fundamentów może skutkować pojawieniem się zarówno zawilgocenia, jak i zagrzybienia.
Przy użyciu kamery termowizyjnej bardzo dokładnie sprawdzi się stan, jakość wykonania izolacyjności termicznej fundamentów domu. Wszelkie usterki łatwe do usunięcie na etapie budowy obiektu zostaną bardzo szybko wykryte.
Zaś w przypadku starszych konstrukcji budowlanych określimy precyzyjnie w których punktach należy przeprowadzić prace zmierzające do odtworzenia izolacji, osuszenia budynku oraz jego odgrzybiania.

 

Poziom ocieplenia ścian budynku.


Chcąc określić grubość ocieplenia ścian, należy zlecić badania termowizyjne.

Niższe koszty ubezpieczenia budynków.


Firmy ubezpieczeniowe coraz chętniej korzystają z profesjonalnie wykonanych termogramów, oferując wszystkim, którzy je dostarczą, zniżki na ubezpieczenia nieruchomości.

Badania poziomu wilgotności w budynku.

Badania termowizyjne pozwalają określić, jaki jest poziom wilgotności powietrza, ścian, podłóg.
Także w trakcie usuwania szkód po zalaniach ubezpieczyciele oprócz dokumentacji ze standardowych pomiarów wilgotności oczekują również zdjęć termowizyjnych.
Są one wykonywane przed, w trakcie oraz w momencie zakończenia osuszania budynku.

182       183

Lokalizowanie wycieków wody.


Wykorzystanie badań termowizyjnych do poszukiwania wycieków wody pozwala nie ingerować w konstrukcję budynku. Wszystko zostaje wykonane w sposób bezinwazyjny, a co ważne, wykrywa wycieki z ogromną dokładnością.

Termowizja dla zapobiegliwych.


Badania termowizyjne są doskonałym narzędziem dla osób, które chcą uniknąć pojawienia się grzybów czy pleśni. Bardzo dokładnie można zlokalizować źródła wilgoci i już w zarodku przystąpić do ich eliminacji.

Pomoc w procesie osuszania pod posadzkowego.

Wykorzystanie termowizji w trakcie osuszania pod posadzkowego jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki kamerom termowizyjnym można w sposób bezpieczny wykonać odwierty w posadzce z ogrzewaniem podłogowym.

184

185

Jak przygotować się do badań termowizyjnych? Kiedy najlepiej je przeprowadzić?

Badania termowizyjne powinny być wykonywane w określonych warunkach. Tylko wtedy można uzyskać jak najlepsze wyniki. Co zatem ma znaczenie, kiedy planuje się przeprowadzenie badań z wykorzystaniem kamery termowizyjnej?

  • Pomiary powinny zostać wykonane w sytuacji, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu wynosi ok. 15°C. O takie warunki pogodowe najłatwiej w okresie jesieni, zimy i wczesną wiosną, gdy sezon grzewczy jest w pełni. Dzięki temu występuje wzmożony przepływ ciepła przez ściany.
  • Badania termowizyjne zaleca się również przeprowadzać w godzinach porannych, gdyż ściany zewnętrzne nie zostały jeszcze odpowiednio nagrzane przez promienie słoneczne. Oczywiście w sytuacji, gdy występuje stałe zachmurzenie nieba, również można realizować badania.
  • Jakie jeszcze warunki atmosferyczne należy brać pod uwagę, gdy planowana jest termowizja budynku? Nie powinna być wykonywana w okresach silnych opadów deszczu i śniegu.
  • Badania nie będą dokładnie również, gdy występuje stały wiatr, powyżej 2 m/s.
  • Badania termowizyjne w przypadku nowych inwestycji budowlanych, warto przeprowadzić dwukrotnie. Pierwsze z badań powinno mieć miejsce przed początkiem prac termomodernizacyjnych. Pozwoli to dokładnie wskazać miejsca w budynku, które wymagają poprawy. Drugie badanie ma mieć miejsce po wykonaniu termomodernizacji, co pokaże, jak została ona wykonana.

Podsumowując…

Bez wątpienia badania termowizyjne są niezbędne i opłacalne. Niezależnie od celu, w jakim mają zostać wykonane, warto się o nie pokusić. Nie kosztują zbyt wiele, a na pewno w dłuższej perspektywie pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki nim uniknie się również stresowych, nerwowych sytuacji.